Leenane'in Güzellik Kraliçesi 2019 – Etkinlik & Bilet Bilgileri

Etkinlik sona ermiştir.
Leenane'in Güzellik Kraliçesi

ETKİNLİK BİLGİLERİ


Başlangıç

21
Şubat
Peşembe
2019
19:30

Bitiş

21
Şubat
Peşembe
2019
23:59

ORGANİZATÖR

ETKİNLİK DETAYI

Leenane'in Güzellik Kraliçesi Mardin etkinlik programı hakkında detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Leenane'in Güzellik Kraliçesi tiyatro oyunu, izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. 

"Mc Donagh’ın didik didik ettiği aile ve ana-kız ilişkilerini dramatik anlatımdan iyice kaçınarak, hınzır bir kara komedi olarak ele aldığı, Leenane’in Güzellik Kraliçesi, bütün karakterlerine beklenmedik bir sevecenlikle yaklaşan, öyküsünü sımsıcak ve inandırıcı bir dille anlatan bir oyun. 

İstanbul Devlet Tiyatrosunda ilk sahnelenmesinin ardından bir tiyatro olayına dönüşen oyun, 2001 Afife Jale Tiyatro Ödüllerinde, En Başarılı Prodüksiyon, En Başarılı Yönetmen (Cüneyt Çalışkur), En Başarılı Kadın Oyuncu (Sumru Yavrucuk), En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu (Rüçhan Çalışkur) ödüllerini almıştı. 

Leenane’in Güzellik Kraliçesi’nin ilk kadrosu, artık aramızda olmayan yönetmeni Cüneyt Çalışkur’un anısına tekrar bir araya gelerek, 10 yıl sonra tekrar sahneleniyor. 

Connemara’nın Leenane köyünde hastalık hastası yaşlı anne Mag, iki kızının evlenip uzaklaştıkları evden çıkamamış geçkince kızı Maureen’i elinden kaçırmamak için geleceğini, umutlarını ipotek altına alarak, sürekli duygu sömürüsü yapmakta, köle gibi kullanmaktan da sinsice keyif almaktadır. Ana – Kız arasındaki sevgi ve nefret ilişkisi, Maureen’in Pato’ya aşık olmasıyla iyice su yüzüne çıkacak, Mag’in kızının elinden alınmasından, Maureen’in de sevgilisini yitirmekten korkmaları, iyice çığrından çıkan olayları ürkünç ve bir o kadar da komik şekilde sonuçlandıracaktır." 

Oyuncular: Sumru Yavrucuk, Rüçhan Çalışkur, Hakkı Ergök, Yurdaer Okur, Serdar Yeğin 
Yönetmen: Cüneyt Çalışkur Anısına 
Çeviren: Sevgi Şanlı 
Dekor & Kostüm: Ekip çalışması 
Işık Tasarımı: Erdem Çınar 

Hasan Özkaya Yapım

ETKİNLİK YERİ

Yer
Mardin Artuklu Üniversitesi
Adres
Mardin Artuklu Üniversitesi Yenişehir Yerleşkesi, Diyarbakır Yolu - Yenişehir MERKEZ / Mardin